STARBUCKS LOGOSUNDA GİZLİ MESAJ
Süleyman Kurt tarafından yazıldı.    |    22.01.2013

Meşhur kahve markası Starbucks logosuna dikkatlice hiç baktık mı? Mesela bu logolara dikkatle baktığımızda bir deniz kızı görmekteyiz. Sağ ve solunda tuttukları ise kendi bacakları, Saçlarıyla çıplak olan göğüslerini kapatan ve bu duruşuyla da yeterince ahlaki sınırları zorlayan logodaki kim olabilir. 

Mesela meşhur mitolojik deniz kızı MERMEİD olabilir mi?

 

 

Peki Ama kim bu MERMEİD ?

İşin özeti şu ki, Mermeid masum bir deniz kızıdır aslında sadece. Fakat sorun şu ki, deniz kızı yalanları yüzlerce hatta binlerce yıl geriye dayanan bir efsanedir. Bunda ne var diyecek olursak, temel mesele tarih boyu deniz kızları bildiğiniz gibi belden aşağısı balık ve yukarısı ise insandır, insan ama kızdır, dişidir yani. Doğal ve normal olarak denizde kıyafetleriyle rahat edemeyece olan "kız"ımız haliyle çıplak figüre edilmekte ve yine temel problemimiz olan erotizme bağlanmakta. Deniz kızı meselesinin temel saiki kızın alımlı, seksi ve çıplak olarak tasvir edilmesidir.

 

Sadece bir örnek tasvire bakalım.Mesela bu aşağıdaki tablo John Collier'nin The Land Baby (Toprak Bebek) Adını verdiği ve deniz kızı ve onun da kızını temsil etmekte. 1899 Yılında yağlı boya olarak yapılmış ve bahsettiğimiz konuya bir örnek olarak verilebilir.