ONLARIN TEK FARKI SINIRIN DİĞER TARAFINDA OLMALARI
Süleyman Kurt tarafından yazıldı.    |    08.12.2012

 

Onların tek farkı sınırın diğer tarafında olmaları

Süleyman Kurt: 'Onlar bizim çocuklarımız, bizzat bizim. İkinci dünya savaşı sonrasında aramıza örülmüş olan yapay sınırların hiçbir karşılığı yok bizim için. Onların tek farkı sınırın diğer tarafında olmaları.'
24 Ekim 2012 Çarşamba - 15:05


TİMETURK /

Haber Merkezi
Sadakataşı Derneği Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Kurt ile Suriye’de gerçekleştirdikleri yardım faaliyetlerini ve tanıklık ettiği anları konuştuk.

Öncelikle on sekiz aydır savaşın devam ettiği Suriye ile başlayalım istiyorum, son durum nasıl içeride?

Sadakataşı Derneği olarak Suriye krizinin baş gösterdiği günden bu ana kadar fiilen bölgede çalışma yapıyoruz. Suriye’nin içerisinde ve Lübnan, Ürdün, Türkiye’de bulunan mülteci kamplarında ve köylerdeki mültecilere yardım dağıtıyoruz.
İçerisi gerçekten ciddi anlamda sıkıntılı, insanların mağduriyetleri bizim basından görebildiğimizin çok ötesinde. En temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyor insanlar. Çocuklar çadırlarda ya da ağaç diplerinde, duvar köşelerinde hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Şu anda saldırılar devam ediyor, yardımları dağıtırken zorlanıyor musunuz, içerisi tehlikeli değil mi?

Evet saldırılar var tabiî ki, ancak Sadakataşı derneğine yapılan bağışlar, yardımlar bizler için bir emanet hükmünde oluyor. Bu emaneti her ne koşulda olursa olsun sahiplerine ulaştırmak zorundayız. Bu nedenle bu gibi riskleri göze almak durumundayız, zira siz bir yardım kuruluşuyuz ve savaş bölgesinde çalışıyoruz. 

Bu güne kadar Suriye’de ne tür yardımlar dağıttınız?

Biz az öncede belirttiğim gibi 18 aydır fiilen bölgedeyiz. Geçtiğimiz Ramazan ve Kurban baylaramlarında gıda ve kurban eti dağıtımlarımız bir çok bölgede yoğun olarak gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra tekstil malzemeleri, çocuk mamaları gibi bir çok insani yardım malzemesi tarafımızdan Suriye içlerine ve mülteci kamplarına ulaştırıldı.Bu son girişinizde neler dağıttınız?

Bu son girişimizde özellikle bebek maması, bebek bisküvisi, süt, temel gıda maddeleri, tekstil malzemeleri ile kışlık ayakkabılar dağıtıldı. Kışlık bot ve ayakkabılar özelikle çocuklarımızda ciddi anlamda sevinç uyandırdı. Yüzlerinde açan çiçeklere dokunduk, gerçekten çok heyecan verici ve duygu yoğunluklu bir deneyimdi. 

Kışlık ayakkabıları sormak istiyorum, kimlere dağıtıldı, hangi yaş grubuna?

Evet, ayakkabılarımız toplam 6.000 çiftti, bunların 2.000 çifti kadın ayakkabısı, 2.000 çifti erkek ve 2.000 çift kışlık bot ve ayakkabı ise çocuklarımız içindi.

Çocuklarımız diyorsunuz ısrarla, çocukların tepkisi nasıldı?

Evet onlar bizim çocuklarımız, bizzat bizim. İkinci dünya savaşı sonrasında aramıza örülmüş olan yapay sınırların hiçbir karşılığı yok bizim için. Onların tek farkı sınırın diğer tarafında olmaları. Onlar bizim akrabamız, biz Ensar, Onlar ise Muhacirler bugün. Onlara sahip çıkmak boynumuzun ve insanlığımızın bir borcudur.
Çocukların tepkisi gözlerinden okunuyordu. Bombaların ve savaşın içinde yüzlerine bir tebessüm olup dokunan yüzlerce binlerce hayırsevere, bağışçıya yürekten teşekkür ediyorlardı. 

Yardım dağıtımlarıız hangi şehirlerde oldu? 

İdlip şehrinin civar köylerinde dağıtımlarımız oldu. Yaklaşık olarak 5 6 farklı noktada dağıtımlar gerçekleştirdik. Özellikle içeride kurulan çadır kentler ve zeytin ağaçlarının altında son derece zor koşullarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimize yardımlarımızı teslim ettik.

Zeytin ağaçlarının altından bahsettiniz. Oralarda mı yaşıyor insanlar?

Evet ne yazık ki orada yaşıyorlar. Çok zor koşullarda, derme çatma bezlerden, kumaşlardan brandalardan yapılan barakalar sığınma alanlarının altında yerlerde kalıyorlar. 

Kış yaklaşıyor, soğuk ve yağışlı havalara karşı Suriyeli müslümanlar ile ilgili planlarınız var mı?

Sadakataşı derneği olarak kış yardımlarımızı da başlattık. Şu an için ihtiyaçlar belirlendi ve hazırlıklar devam ediyor. Kurban bayramının hemen ardından inşallah kamyonlarla ve tırlarla yola çıkacağız. Şu an için 5.000 adet kışlık battaniye ve 5.000 adet kız ve erkek çocuk eşofman takımı hazırladık. Onların yanı sıra kazak, bere, atkı, ayakkabı, kışlık tekstil malzemeleri ve gıda malzemeleri hazırlıyoruz. Kurban Bayra’mında kurbanlarımızı Suriye içinde ve mülteci kamplarında dağıtacağız. Hemen ardından da İnşallah kışlık yardımlarımız yola çıkacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz varsa alabilir miyiz?

Kış yardımlarımız ile ilgili olarak battaniye, kazak, ayakkabı ve tekstil malzemeleri hazırlıyoruz. Bizlere nakdi ya da ayni olarak bu ürünlerin bağışlanması halinde Suriye içinde ve mülteci kamplarında dağıtımlarımızı gerçekleştireceğiz inşallah. 

Çok teşekkür ederiz. Son olarak size nasıl ulaşacak hayırseverler?

Biz teşekkür ederiz. 0216 614 04 61 numaralı telefondan ve www.sadakatasi.org.tr